Umbar

4. května 2012 v 20:24

Slovo Umbar v quenijštině znamená "osud". Ze západu je omýván Belfalaskou zátokou a z východu je obklopen zeměmi Haradu. Přístav Umbar založili Númenorejci ve stejnojmeném zálivu kvůli jeho nedobytnosti. Svého času byl Umbar nejmocnějším lidským městem Středozemě a postupně si podroboval všechny národy, tou dobou se Temný pán Sauron rozhodl, že Númenorejce vytlačí do moře a sám se Númenoru zmocní. Když se to dozvěděl tehdejší vládce Ar-Pharazôn, vyzbrojil své loďstvo a zamířil do Umbaru, odkud pochodoval sedm dní do centra Středozemě a Temnému pánovi nechal vzkázat, aby se podrobil. Samotný Sauron viděl obrovskou moc svého nepřítele a nechal se bez boje zajmout a odvézt do Númenoru. Postupně však zkazil srdce většiny Dúnadanů a Umbar tak počal uctívat Melkora a temnotu. Sauron navedl krále Ar-Pharazôna k útoku na Valar. Ilúvatar však změnil tvar Ardy a voda pohltila celý Númenor i se svou armádou.
Po pádu Númenoru se v Umbaru usadili Černí Númenorejci, Gondořany nazývaní Umbarští korzáři. Po válce posledního spojenectví byl Umbar pod nadvládou Gondoru, ale i přes to umbarší spolu s dalšími spojenci na Gondor útočili. Temný pán však znovu povstal, Umbar se podvolil moci Mordoru a vyslal velké loďstvo do války proti nenáviděnému Gondoru a jejich spojencům.

Velitelem Umbaru je Kapitán korzárů


Kapitán korzárů je starý námořník, který už zažil spoustu nájezdů a bitev. Šeptá se o něm, že v něm dokonce koluje krev samotného Ar- Pharazôna, ale jeho jméno zná málokdo. Kapitán je neohrožený bojovník, díky své krvelačnosti a neohroženosti se ho ve skrytu duše obávají i samotní umbarší. Teď však pečlivě připravuje své loďstvo, aby podpořil svého pána Saurona.
 


Komentáře

1 Albertdiume Albertdiume | E-mail | Web | 5. června 2018 v 18:37 | Reagovat

The prostate related is a vital part of a male's reproductive :. It secretes fluids that aid in the transportation and activation of sperm. The men's prostate can be found just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, it is usually really miserable and inconvenient for the patient as his urinary product is directly affected.

The common prostate health conditions are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also called prostatitis, is regarded as the common prostate-related condition in men younger than 55 years old. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis will be the least common of all forms of prostate infection. It is caused by bacteria found in the large intestines or urinary tract. Patients may feel fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by utilizing antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to alleviate the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition connected with a particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria within the urinary tract. It can be a result of trauma towards the urinary tract or by infections originating from other parts of the body. A patient may feel testicular pain, back pains and urination problems. Although it is uncommon, it can be treated by removal in the prostate defect then the employment antibiotics and NSAIDs to take care of the soreness.

Non-bacterial prostatitis accounts for approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not to establish the sources of these conditions. Some researchers think that chronic non-bacterial prostatitis occur as a result of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting can cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, an effective weight loss program is important. These are some in the actions and also hardwearing . prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is critical for overall health and it will also keep the urinary track clean.

2. Some studies declare that a number of ejaculations a week will assist to prevent cancer of prostate.

3. Eat steak moderately. It has been shown that consuming greater than four meals of beef per week will raise the probability of prostate diseases and cancer.

4. Maintain a proper diet with cereals, vegetable and fruits to be sure sufficient intake of nutrients essential for prostate health.

The most significant measure to look at to ensure a healthy prostate is to select regular prostate health screening. If you are forty years old and above, you must opt for prostate examination at least once 12 months.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.